Our Team

SENIOR LEADERSHIP TEAM (SLT)

Liz Hardy
Executive Headteacher
Michael Davenport
Deputy Headteacher
Ruth Byrne
Deputy Headteacher
Tina Smith
Director of Finance
& Resources


WIDER SCHOOL LEADERSHIP TEAM (WSLT)

Hilary Silva
Head of Nursery
Emma Holmes
Head of Reception
Katie O'Brien
Head of Year 1
Bronagh Duffy
Head of Year 2
Sarah Willetts
Head of Year 3
         
Rihula Sameer-Mour
Head of Year 4

Stephanie Reding
Head of Year 5

Natalie Turner
Head of Year 6
Emma Easmon
SENDCO
Holly Myers
PPA Lead Teacher
         
   
Shajia Begum
Office Manager
Mark Bradford
Facilities Manager
Martin Harrington
Catering Manager
   

 

TEACHERS

 

NURSERY

Hilary Silva
Free Runners
Jennifer Lowe
Story Weavers
Susan Richmond
Peace Makers

 

Key Workers: Ann Kirkham, Claire Breheny, Cath Jarratt, Judy Cooke, Catherine Flanagan

 

RECEPTION

Emma Holmes
Lions
Chloe Moran
Giraffes
Hollie Thomas
Monkeys
Lydia Vaughan
Elephants
Tina Jackson
Tigers

 

Key Workers: Dianne Kelly, Dee Panchal, Hannah Payton, Kayleigh Fitzpatrick, Kim Jenkinson

 

YEAR 1

   
Katie O'Brien
1OB
Cathy Blairs
1B
Martine Waterhouse
1W
Chloe Rafferty
1R
Nicola Cunningham
1C

 

Teaching Assistants: Daniela Camacho, Jo Woolf, Magali Pitt, Mary Shaw, Sarah Herbert, Trish Thompson

 

YEAR 2

Bronagh Duffy
2D
Elaine Judd
2J
Gemma Hall
2HS
Lucy Summersgill
2HS
Ruth Kershaw
2KL
Emily Lowe
2KL

 

Teaching Assistants: Kathryn Locke, Mariam Halai, Sabha Ahmed

 

YEAR 3

Sarah Willetts
3W
Katie Marrett
3M
Jo Jeacock
3JB
Jo Burrows
3JB

 

Teaching Assistants: Amina Ahmed, Amy Zealey, Pat Roache, Violet Novak

 

YEAR 4

Rihula Sameer-Mour
4SM
Claire McVittie
4M
Tom Walsh
4W

 

Teaching Assistants: Kate Wood

 

YEAR 5

Stephanie Reding
5R
David Crone
5C
Lucy Noden
5NG
Jeanette Green
5NG

 

Teaching Assistants: Angie Jones, Kit Pang, Louise Garvey, Olivia Smart, Ula Sumner

 

YEAR 6

Natalie Turner
6T
Daniel Berry
6B
Matthew Haygarth
6H

 

Teaching Assistants: Teresa Weaver, Zeba Khan

 

OTHER:

Emma Easmon
SENDCO
Holly Myers
Specialist Music Teacher
Lisa Reeve
Specialist Art Teacher
Lee Knowles
Sports Coach
       
Sarah Herbert
Trainee Teacher / HLTA
Melissa Ulett
Family Engagement Officer
Lorna Walker
(Maternity Leave)
Julie-Anne Shaughnessy
(Maternity Leave)

 

SCHOOL OFFICE STAFF

Receptionist (First School): Naila Chauhan

Receptionist (Junior School): Nicola Avery

Office Manager: Shajia Begum

HR & Finance Manager: Gemma Proctor

 

SCHOOL FACILITIES STAFF

Caretaker (Junior School): Paul Bell

Site Manager (First School): Gaz Boulton

Facilities Manager: Mark Bradford

 

SCHOOL CATERING STAFF

Amanda Doherty, Debra Hamlin, Emma Burrows, Laura Falconer, Lisa Williams, Margaret Tollan, Rukhsana Hussain, Sharon Waterhouse

Catering Manager: Martin Harrington

 

SCHOOL LUNCHTIME STAFF

Chris Walton, Ellen Dolan, Julie Bracegirdle, Mary Reilly, Nadia Hall, Rashda Hussain, Renee Lavorini, Samina Hussain, Sharise Smith, Tracey Rogers, Treyvon Simpson

Lunchtime Manager: Stacey Daniels

 

BEFORE & AFTER SCHOOL STAFF

Amy Zealey, Claudette Mitchell, Chris Walton, Ellen Dolan, Julie Bracegirdle, Louise Garvey, Mary Reilly, Nadia Hall, Renee Lavorini, Sharise Smith, Tracey Rogers, Treyvon Simpson

Extended School Manager: Ruth Pearson

 

Student Login

STAFF LOGIN
PARENT LOGIN
SCHOOL TOUR